Proč myslet na důchod už teď…

Lis 11, 2016

Nechci Vám zde kázat, kolik a kde máte investovat, abyste se zajistili na stáří, ale jen Vám ukázat možnost, že třeba ještě není pozdě začít.

Lidé před důchodem takové štěstí jako vy nemají, žili v době, kdy věřili, že s o ně postará stát. My už ale víme, že stát není schopen financovat dlouhodobě důchody, schodek státního rozpočtu se stále prohlubuje a penze tvoří jeho velkou část, která se pořád zvětšuje. Obyvatelstvo všeobecně stárne a rodí se málo dětí. Přibývá tedy lidí pobírající starobní důchod, ale stále méně lidí pracuje, tudíž platí méně daní. Pro dnešní třicátníky jsou vyhlídky důchodu mizivé či spíše mizerné. Půjdou do důchodu okolo 68 let a důchod cca 7 tis. Kč. Nevím, komu se to líbí, ale děkuji, nechci. Můžu Vám zde ukázat nejčastější důvody proč si na důchod neodkládat.

1)      “Důchodu se nemohu dožít“ … bohužel Vás musím zklamat, máte více než 80% šanci, že se důchodu dožijete a 50% šanci že se dožijete osmdesátky. To bylo pro muže, pokud jste žena, můžete si pár procent nebo let ještě přičíst. Tudíž nebude problém v důchodu strávit 20 let. A ti, kteří mají svou práci fyzicky náročnou, nevím, jestli budou vůbec schopni pracovat do 67 let.

2)      “O mě se postarají děti“ …. Pokud je dobře vychováte, tak možná ano, ale většina dětí bude zrovna ve fázi budování rodiny. Kdy jsou výdaje největší a jsou rádi, že uživí sami sebe, natož tak „živit“ babi a dědu. Ve většině rodin, to spíš bývá tak, že si děti chodí půjčovat za prarodiči. A nevím, jak Vám to bude příjemné “žebrat u syna na chleba“ …

3)      “je brzo“ …. “důchod je daleko“ …“platím si přeci penzijko“ …. Brzo to určitě není, čím dříve tím lépe, využijete efektu složeného úročení (úroky z úroků) a nebudete muset ukládat velké částky, které zatíží Váš rozpočet. Možná se teď zdá, že je důchod daleko, ale uteče to jako voda. Pokud bych si spočítal, že mi na penzi stačí jeden milion korun, a měl 30 let čas, stačilo by si odkládat jen 1254 Kč/měs. Ale pokud mi zbývá už jen 20 let, potřebuji si odložit 2520 Kč a pokud už jen 10 let, musím si odkládat měsíčně 6625 Kč/měs. Co je lepší? Jo a penzijní připojištění na 300 Kč Vás nespasí, zkuste si to spočítat ;)

4)      “Postará se o mě stát“ ….. Jak už jsem psal výše v článku, jednoduše nepostará. Možná pokud Vám bude stačit žít v nízkonákladové garsonce a hlídat akce v letácích supermarketů, pak možná ano, ale budete šťastní?

 

Výmluv je více, ale tyto jsou asi ty nejčetnější. Je to jen na Vás jak se k tomu postavíte, já Vám mohu ukázat, jak by se na ten náš slavný důchod dalo připravit a z čeho si sestavit své důchodové portfolio.

JV

 

 

Sdílet