Spořít nebo utrácet?

Kvě 19, 2018

Toto je otázka, se kterou se peru den co den. A to jak u klientů, kterým se snažím „vtlouct“ do hlavy proč by si měli spořit, tak u sebe. Vždy si říkám, mám si koupit tu „krásnou věc“ nebo si ty peníze někde uložit a rychleji se přiblížit svým snům a cílům. Bohužel okamžitá spotřeba přináší okamžitý užitek či požitek a málo kdo si dokáže spočítat, že z odložené koruny dnes mohou být zanedlouho koruny dvě. Vše souvisí s úrovní finanční gramotnosti v České republice. V dnešní době se už aspoň setkávám s tím, že na některých základních školách je pár hodin výuky finanční gramotnosti za měsíc, ale chtělo by to více.

V dnešním světě je všude moc lákadel, kup si tohle, kup si tamto, když to nebudeš mít, nebudeš IN atd. Někde jsem četl krásnou větu „kupujeme si věci, které nepotřebujeme, abychom ohromili lidi, na kterých nám nezáleží“.

Když se vrátím k tomu spoření. Během studia a školních let se nám těžko spoří a hlavně ani nemáme důvod spořit. Když už dokončíme všechny školy na světě, začneme pracovat. Konečně vyděláváme a můžeme si pořizovat věci, které jsme si dříve pořídit nemohli. Zde už se lidé dělí na dva tábory, jedni si raději počkají a spoří, druzí jsou netrpěliví a podlehnou mediální masírce, že splátka 1833,– Kč měsíčně je vlastně úplně málo a těch 100 tis. Kč se mi bude hodit. Ale že to budu splácet 8 let a přeplatím 75 tis. Kč, už moc neprezentují. Zajímavostí je, že skoro všichni chtějí podmínku předčasné splacení bez poplatku, ale skoro nikdo této služby nevyužije. Spíše si po čase půjčku ještě navýší. No a když už splácíte půjčku, tak se vám spoří hůř a hůř, pokud tedy vůbec, protože jste rádi že splácíte řádně a včas.

Nejtěžší je asi začít a vědět proč si spořím. Jestli je to na důchod nebo jen finanční rezerva. Podle toho si musíte vybrat jak a do čeho spořit. Pak už jen ideálně nastavit trvalý příkaz po výplatě a vydržet J

Hodně lidí si také nalhává. Když se ptám, jestli si spoří na důchod, tak kývají hlavou nahoru dolů, a řeknou mi, že si dávají 300 Kč do penzijního spoření a když se zeptám, kolik tam budou mít, tak kývají hlavou zleva doprava. Pak jim řeknu, že za 30 let si tam nenaspoří ani 300 tis. Kč a to znamená, že kdyby chtěli v důchodu žít alespoň patnáct let, tak z naspořených peněz bude měsíční důchod cca 1500 Kč. Chce si to opravdu spočítat, ideálně dopředu ať vím, kolik spořit.

Při výběru do čeho budete spořit, musíte být také opatrní. V dnešní době je mnoho možností a někdy až moc, např. spoření tzv. do polštáře, prostřednictvím běžného nebo spořícího účtu, zlata, stříbra, forexu, akcií, dluhopisů, binárních opcí, podílových fondů, ETFka, certifikátů atd. Hodně sledujte dlouhodobý výnos, stabilitu investice, likviditu (neboli za jak dlouho se k penězům dostanu) a poplatky.

Když si to vezmeme na příkladu, tak na začátku ten přínos nejde tak vidět, jelikož když budu spořit půl roku 1000 Kč tak hodnota investice či naspořených peněz nebude asi moc velká. Ani připsané úroky nebudou největší, ale vše je to o dlouhodobosti. Ne nadarmo se říká, že peníze dělají peníze.

Přeji ať se daří krotit spotřebu a zvyšova investice :)

Sdílet