Mark Mobius odpovídá na dotazy čtenářů – druhá část

Kvě 11, 2014

Můžete se s námi podělit o svůj názor na Polsko?

Scott, USA

Polsko platí za srdce Evropy. Tato země má strategickou polohu mezi Ruskem a západní Evropou, která má zároveň populaci čítající 38 milionů obyvatel, ve které jsou silně zastoupeni jedinci v produktivním věku. Může to pro vás být překvapením, Polsko bylo jedinou zemí Evropské unie, která se během světové krize v letech 2008 – 2009 vyhnula recesi. Růst zdejší ekonomiky zpomaloval z důvodu krize v eurozóně, nyní již však pozorujeme evidentní známky zotavení.

Německo, největší obchodní partner Polska, těžilo v loňském roce ze silné domácí poptávky, rostoucí aktivity ve výrobě a zlepšení ekonomické situace napříč Evropou. Růst německé ekonomiky, která tvoří 25 % polského exportu a importu, má negativní dopad na ekonomiku Polska. Navíc, růst polské ekonomiky podpořila i zdejší centrální banka, která od listopadu 2012 do července 2013 snížila úrokové sazby o 2,25 procentních bodů. Zotavování poptávky z hlavních exportních trhů a rekordně nízké úrokové sazby již pomáhají nastartovat další růst HDP Polska, kdy aktuální předpovědi mluví o růstu 2,4 % pro rok 2014 a 3,3 % v období do roku 2017.

Polsko navíc úspěšně konkuruje zemím jako Indie v outsourcování služeb. Jedná se zejména o společnosti zaměřené na spotřebu a finanční služby, které využívají zdejší dobře vzdělané pracovní síly. V dlouhodobém horizontu také očekáváme, že by Polsko mohlo těžit z procesu realokace společností ze západní Evropy směrem do východní Evropy. Tyto dlouhodobé trendy by mohly vést k vytvoření dalších pracovních míst a vést k růstu domácí poptávky, jež by se pochopitelně mohla přetavit v další ekonomický růst.

Zmínil jste se, že by utahování programu kvantitativního uvolňování v USA mohlo mít dopad na Spojené arabské emiráty kvůli jejich navázání na americký dolar. Platí podobný scénář i pro Hong Kong či jiné rozvíjející se země?

@michoo

Ano, věříme, že podobný scénář platí i pro Hong Kong a další země, které svou měnu váží k americkému dolaru. Nicméně, je důležité zmínit, že světový sentiment ovlivňují oznámení a akce FEDu. Dosavadní rétorika již tedy způsobila, že investoři opouštění cenné papíry rozvíjejících se zemí s pevným výnosem a místo nich kupují americké pokladniční poukázky. Tak tedy alespoň zní krátkodobý trend.

Mohou být Spojené arabské emiráty, resp. Dubaj v příštích letech významným hráčem v mezinárodních vztazích?

Bart, Nizozemí

Věřím, že ano. Spojené Arabské emiráty profitovaly ze zlepšujících se kondice místní ekonomiky a výhledu rostoucího objemu mezinárodního obchodu proudícího přes přístav v Dubaji. Nedávné ocenění 2020 Word Expo pak v Dubaji pravděpodobně poskytne impuls, již tak v dobré kondici nacházejícímu se realitnímu trhu. Důležité také je, že se v Dubaji neplatí daně ze zisku či příjmu, což je pro investory samo o sobě velkým lákadlem.

Můžete se s námi podělit o svůj názor na ekonomiku Turecka?

@nusybaba

Mnoho investorů letos bohužel ztratilo důvěru v Turecko. Utahování měnové politiky v USA a jeho potenciální dopad na již nyní významný deficit běžného čtu, spolu s vyšetřováním korupce, které zahrnuje i lidi blízké vládě, byly příčiny velkých odprodejů na tureckém finančním trhu. Po prudkém oslabení turecké liry navíc turecká centrální banka v lednu překvapivě zvýšila prudce úrokové sazby, aby tak podpořila oslabující měnu.

Nicméně, ne všechny zprávy, které přichází z Turecka, jsou špatné. Myslíme si, že by se zdejší trh mohl vrátit ke svému předchozímu trendu. Rozpočtové příjmy Turecka vykázaly v roce 2013 zdravý meziroční nárůst, který byl podpořen silným růstem ve výběru daní a zotavením zdejší ekonomiky, stejně jako privatizacemi a příjmy státní banky.

Premiér Recep Tayyip Erdogan se nedávno potkal se svým protějškem z Japonska, premiérem Shinzo Abem, kdy zástupci obou zemí oznámili plány na zahájení vyjednávání o volném obchodu a diskutovali cestu k podpoře bilaterální spolupráce v oblasti bezpečnosti. Navíc, Turecko a Malajsie podepsaly, během Erdoganovy návštěvy této země v lednu tohoto roku, Plán strategické spolupráce. Věříme, že by Turecko mohlo těžit ze zotavení ekonomiky Evropy, které jsou jeho hlavními obchodními partnery a že příliv zpráv zaměřený na politické spory nezastíní proces investic do infrastruktury a zvyšování výrobní kapacity země.

 

© Copyright 2012 Franklin Templeton Investments. All rights reserved.
Článek byl převzat a přeložen s laskavým svolením společnosti Franklin Templeton Investments z blogu Marka Mobiuse http://mobius.blog.franklintempleton.com/2014/03/20/readers-questions-answered-5/.

Zdroj: http://www.penizenavic.cz/clanky/mark-mobius-odpovida-na-dotazy-ctenaru-14

Sdílet