Proč si nemůžu dovolit spořit do stavebka?

Led 10, 2017

Proč si nemůžu dovolit spořit do stavebka?

Chtěl bych se podělit o svou myšlenku, proč nespořím do stavebního spoření. Osobně nemám nic proti tomuto produktu, máme zde státní příspěvek a garantované zhodnocení, avšak já si ho dovolit nemůžu.

Bohužel jsem se nenarodil do rodiny Rotchildů či Babišů, abych se nemusel starat, jak se zabezpečím na stáří. Hodně lidí nezajímá, jak budou žít v důchodě, protože je to daleko, toho se nedožijí, postará se o ně stát atd…. Ale tomu já nevěřím. Pokud se nezabezpečíme sami, budeme jen přežívat, a to já nechci. Chci si stáří užít, chodit na tenis, brát vnoučata na dovolené a další. A i kdybych se ho nedožil, peníze se neztratí, zůstanou manželce nebo dětem a budou v pohodě. Nebudou se muset bát, jak to zvládnou bez živitele rodiny.

Ale proč to vše říkám, a proč zrovna stavebko? Ono je v podstatě jedno, o jaký produkt se jedná, když je z řady konzervativních produktů malé zhodnocení a velké jistoty. Pokud jsem jako pracující schopen odkládat měsíčně pár tisíc, tak při zhodnocení 3% si naspořím na novou koupelnu či kuchyň. Vše uvedu v příkladech.

Příklady budou trošku zjednodušené, jelikož nebudu brát v potaz inflaci a daně. Nejde zde o přesná čísla na haléře, ale o princip.

Řekněme, že máme do důchodu 30 let a tudíž máme dostatek času se připravit, to je ta lepší varianta. Hodně lidí spoléhá na penzijní připojištění, jako náš Martin a spoří si jen 300 Kč, a dostane k tomu 90 Kč od státu. Vždyť to je super ne? Ne, jelikož si naspoří necelých 200 tis. Kč. To bude možná na tu koupelku.

Ale určitě zde máme zodpovědnější mladé báječné lidi jako je Petr, který si dovolí spořit 1000 Kč. A má oblíbené stavební spoření. Průměrné zhodnocení cca 2%, a za 30 let naspoří 550 tis. Kč.  Jak dlouho asi vyžije za 30 let s našetřeným půl milionem?? Řekl bych tak rok, maximálně dva (pokud bude k tomu ještě klasický starobní důchod).

Ale František je filuta a objevil podílové listy, které investují do dluhopisů, jelikož ty jsou také přece „bezpečné“ a zde měl výnos 4% p.a. a přišel si za 30 let spoření na cca 700 tis. Kč. Bude se mít o něco lépe než Petr, ale žádný zázrak.

Jako další příklad uvedu Michala. Ten věděl, že pokud má k dispozici pouze 1000 Kč a chce být na stáří zabezpečen, musí se hodně učit a přijmout i určité riziko. Našel si tedy projekt, který nesl 20% p.a., ke kterému ho přivedl kamarád, který je sice vyučený kadeřník, ale říkal, že je to super. Michal tak vkládal do projektu peníze 3 roky a výnosy rostly a on se už viděl v důchodu jako „těžký vatař“ … Ale potom se odmlčel kamarád a později i projekt. Michal přišel o vše, co doposud naspořil. Chvíli nadával, ale vzal si z toho ponaučení.  Začal o to víc studovat a stýkat se s lidmi, kteří už mají zkušenosti v dané oblasti. Po roce hledání a učení našel možnost investovat se zhodnocením 12% p.a. Ztratil sice 3 roky a poté 1 rok hledáním a učením se, takže mu zbývá už jen 26 let investování, ale v důchodu bude mít i tak majetek v hodnotě přes 3 mil. Kč.

Jelikož si Michal spočítal, kolik bude mít, když bude investovat 1000 Kč, začal hledat ve svém rozpočtu možnosti, zda neušetří další „tisícovku“, aby majetek zdvojnásobil.

Proto si nemůžu dovolit „spořit do stavebka“. Kdybych spořil do stavebního spoření já, musel bych investovat měsíčně min. 4x tolik prostředků, abych dosáhnul toho, co potřebuji. Když vím, co chci, podstoupím i částečný neúspěch a riziko, abych dosáhnul stanovených cílů a snů.

Přeji Vám hodně úspěchů při hledání Vašich investic. Nemusí to být žádné cenné papíry, ale třeba nemovitosti, nebo to budě nějaký podnik či cokoliv jiného.

Přeji hezký a úspěšný den

JV

PS: Nic z výše uvedeného není investiční doporučení, jen mé myšlenky :)

 

 

 

Sdílet